Kas yra PKS?

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra hormoninis sutrikimas, siejamas su hormonų disbalansu bei jo nulemtais ovuliacijos sutrikimais, pokyčiais kiaušidėse, padidėjusiu kūno plaukuotumu, svorio augimu ir kt. Esant policistinėms kiaušidėms daug folikulų vystosi tuo pačiu tempu, tačiau tam tikru momentu vystymosi procesas sustoja ir ovuliacija nevyksta. Jis taip pat žinomas kaip Stein-Leventhal sindromas arba hiperandrogeninė lėtinė anovuliacija. Tiksli PKS priežastis nėra žinoma, tačiau PKS išsivysto dėl hormoninių arba kompleksinių metabolinių sutrikimų ir dažniausiai siejamas su atsparumu insulinui.

PKS būdingi simptomai (policistinių kiaušidžių simptomai): spuogai, polinkis nutukimui, riebalai linkę kauptis pilvo srityje. Kai kurios moterys neturi aiškiai pastebimų policistinių kiaušidžių požymių. Tai lemia ciklo sutrikimus (nereguliarias mėnesines), anovuliaciją (ovuliacijos nebuvimą) ir galiausiai nevaisingumą.

Moterys, kurių artimos giminaitės turi PKS, suserga dažniau1.


1Franks, S.; Gharani, N.; Waterworth, D.; Batty, S.; White, D.; Williamson, R.; McCarthy, M. (1997): The genetic basis of polycystic ovary syndrome. In Hum Reprod 12 (12), pp. 2641–2648. DOI: 10.1093/humrep/12.12.2641.

Ar PKS išgydomas? 


Deja, šiandien PKS sindromas nėra išgydomas, tačiau galima valdyti jo simptomus ir taip pagerinti moters sveikatos būklę ir savijautą. Gydymas priklauso nuo simptomų pasireiškimo, taip pat nuo moters amžiaus, jos noro (arba nenoro) susilaukti vaikų.

Vartojant tinkamus preparatus, galima sušvelninti ir sumažinti PKS simptomus. Gydymo tikslas yra panaikinti atsparumą insulinui, kompensuoti vyriškų hormonų poveikį ir skatinti ovuliaciją, tokiu būdu padidinant tikimybę pastoti. Be to, moterims, kurios serga PKS ir pastoja, yra padidėjusi rizika susirgti diabetu.

Simptomai

Galimi PKS simptomai: 

  • sumažėjęs vaisingumas – sunku pastoti
  • nereguliarus ciklas ar jo nebuvimas
  • nereguliari ovuliacija ar jos nebuvimas. Spustelėkite norėdami paskaityti daugiau apie. VAISINGUMO IR CIKLO PROBLEMAS

  • padidėjęs insulino kiekis kraujyje
  • atsparumas insulinui
  • ginekologo diagnozuotos cistų turinčios arba padidėjusios kiaušidės

Kiti simptomai:

  • svorio problemos – viršsvoris, greitas svorio augimas, sunkumai metant svorį
  • odos problemos – riebi oda, spuogai, akantozė
  • nepageidaujamas veido ar kūno plaukuotumas (hirsutizmas) / galvos plaukų slinkimas
  • aukštas kraujospūdis

Atsparumas insulinui

Insulinas yra hormonas, kurį gamina kasa. Jis laikomas pagrindiniu organizmo anaboliniu hormonu, kuris reguliuoja angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitą, stimuliuojant gliukozės (cukraus) absorbciją iš kraujo į kepenų, riebalų ir skeleto raumenų ląsteles. Jis ypač veikia kepenų ir raumenų ląsteles, todėl jos sugeria daugiau gliukozės iš kraujo, kur ji yra arba suskaidoma, kad gamintų energiją, arba verčiama ilgalaikėmis energijos atsargomis.

Atsparumą insulinui turi apie 65%1visų PKS sergančių pacienčių. Atsparumas insulinui reiškia, kad organizmas į insuliną nereaguoja taip greitai, kaip įprasta. Lėtas atsakas lems, kad vis didesni insulino kiekiai bus reikalingi prieš tai, kol gliukozė bus įsisavinta į kūno audinius, ir galiausiai to, ką kūnas daro su cukrumi, pasikeitimą. Nuolatiniai dideli gliukozės kiekiai kraujyje gali sukelti diabetą. Insulinas yra apetito stimuliatorius, turbūt tai yra priežastis, kodėl daugelis moterų, sergančių PKS, dažnai nori saldumynų ir kitų daug angliavandenių turinčių maisto produktų. Manoma, kad padidėjęs insulino kiekis taip pat prisideda prie uždegimo ir kitų su PKS susijusių medžiagų apykaitos komplikacijų.

PKS sergančių moterų, kurios turi per daug insulino, organizmas taip pat gali gaminti per daug testosterono. Padidėjęs insulino ir testosterono kiekis gali užkirsti kelią normaliam folikulų vystymuisi kiaušidėse, daugelis iš jų pilnai neišsivysto. Tai sukelia ovuliacijos problemų, todėl dauguma moterų turi nereguliarų mėnesinių ciklą ir sumažėjusį vaisingumą bei tokius simptomus, kaip padidėjęs kūno plaukuotumas ir galvos plaukų slinkimas, aknė.



1 DeUgarte, Catherine Marin; Bartolucci, Alfred A.; Azziz, Ricardo (2005): Prevalence of insulin resistance in the polycystic ovary syndrome using the homeostasis model assessment. In Fertility and Sterility 83 (5), pp. 1454–1460. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2004.11.070.

PKS pasekmės

PKS sergančioms moterims yra didesnė rizika susirgti ne tik 2 tipo cukriniu diabetu1 , bet taip pat diabetu nėštumo metu (gestacinis diabetas), gali padidėti nėštumo komplikacijų rizika. Taip pat yra aukšto cholesterolio kiekio ir aukšto kraujo spaudimo, vėžinių susirgimų bei širdies ir kraujagyslių sutrikimų vėlesniame amžiuje rizika.

Jei atpažįstate bet kurį iš šių simptomų, pasitarkite su savo gydytoju arba ginekologu!

  • Vaisingumo problemos (sunkumai pastoti), nevaisingumas 
    VAISINGUMO IR CIKLO PROBLEMOS

  • Nereguliarios mėnesinės
  • Aknė (spuoguotumas)
  • Akantozė (patamsėjusi oda po krūtimis, ant kaklo, kirkšnyse)
  • Hirsutizmas (padidėjęs kūno plaukuotumas)
  • Galvos plaukų slinkimas, vyriško tipo nuplikimas
  • Viršsvoris, medžiagų apykaitos ir svorio problemos

1Gambineri, Alessandra; Patton, Laura; Altieri, Paola; Pagotto, Uberto; Pizzi, Carmine; Manzoli, Lamberto; Pasquali,
Renato (2012): Polycystic Ovary Syndrome Is a Risk Factor for Type 2 Diabetes. Results From a Long-Term Prospective Study. In Diabetes 61 (9), pp. 2369–2374. DOI: 10.2337/db11-1360.


Kaip diagnozuoti?

Tyrimo, skirto būtent PKS diagnozavimui, nėra. Klausimai apie jūsų ciklą, svorio, plaukų ir odos pokyčius, jūsų šeimos ligų istoriją, kartais išsamus fizinis patikrinimas, laboratoriniai tyrimai gali padėti gydytojui diagnozuoti PKS ir atmesti kitas jūsų simptomų priežastis. Simptomai yra sudėtingi, todėl siekiant nustatyti tikslią diagnozę, reikia atlikti išsamų kraujo ir hormonų tyrimą bei ginekologinį ultragarso tyrimą.

PKS tyrimas yra paremtas vadinamaisiais „Roterdamo“ kriterijais.1 Diagnozė gali būti nustatoma, jei yra 2 ar daugiau iš šių simptomų:


1. nereguliarus ciklas arba jo nebuvimas – rodo, kad ovuliacija kiaušidėse vyksta nereguliariai;

2. klinikiniai ir (arba) laboratoriniai kraujo tyrimai gali būti atliekami siekiant nustatyti hormonų lygius kraujyje, kurie parodo androgeninio viršsvorio (dėl vyriškojo hormono, pvz., testosterono) požymius, diabeto ir aukšto cholesterolio kiekius;

3. ultragarso tyrimas padeda diagnozuoti PKS, tyrimo metu nustatomas padidėjęs kiaušidės tūris, kiaušidės išorėje matyti dauginiai smulkūs mažesnio kaip 10 mm skersmens folikulai, kitaip vadinamos daugybinės cistos. Šios mažos pūslelės užpildytos folikuliniu skysčiu yra nepakankamai susiformavę maišeliai, vadinami folikulais, kuriuose vystosi kiaušialąstės.



1Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long‐term health risks related to polycystic ovary syndrome (PCOS) (2004). In Hum Reprod 19 (1), pp. 41–47.
Available online at https://academic.oup.com/humrep/article-pdf/19/1/41/2026052/deh098.pdf